یادداشت؛

«لیله القدر» در کلام ۱۵ نفر از بزرگان دین

شب قدر نام شبی است که در قرآن، به خصوص سوره قدر، از آن نام برده شده‌است. اغلب مسلمانان اعتقاد دارند قرآن برای اولین بار در شب قدر از سوی خدا بر محمد نازل شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «افق سرعین»، حجت الاسلام والمسلمین محمد شیرعلیپور امام جمعه شهرستان سرعین در یادداشتی به لیله القدر اشاره کرد و نوشت: لیله القدر در کلام ۱۵ نفر از بزرگان دین به شرح زیر است.

مرجع شهید آیت الله العظمی علامه شیخ فضل الله نوری(ره):
رمضان الکریم، ضیافت الله است، صیقل دهید جسم و روح را، تا درک کنید، لیله القدر را.

آیت الله العظمی امام خمینی(ره):
در ماه مبارک رمضان قضیه‌ای اتفاق افتاد که ابعاد و ماهیت آن تا ابد برای امثال ما در ابهام مانده است و آن نزول قرآن است، نزول قرآن بر قلب رسول الله(ص) در لیله القدر.

آیت الله العظمی امام خامنه ای(حفظه الله):
لیله القدر، شب ولایت است. هم شب نزول قرآن است، هم شب نزول ملائکه بر امام زمان است، هم شب قرآن و شب اهل بیت است، هم شب قرآن و هم شب عترت است. لذا سوره مبارکه قدر هم، سوره ولایت است…افضل اعمال شب قدر، دعاست.

 آیت الله العظمی بهاءالدینی(ره):
منظور از احیا در شب قدر، در حقیقت احیای دل است؛ نه صرف بیدار ماندن ظاهری.اصل این است که انسان در این شب برای لحظاتی نیز شده از خواب غفلت بیدار شود و دلش را احیا کند، حیات ببخشد. انسان اگر بتواند شب قدر، با خود خلوتی داشته باشد و با عبادات و نماز و دعا عروجی حاصل کند و طهارتی کسب کند، توانسته است در حد خود شب قدر را احیا کند.

 آیت الله العظمی بهجت فومنی(ره):
بسیاری از بزرگان شب‌های ماه رمضان را بیدار می‌ماندند و نمی‌خوابیدند…قرآن سر گرفتن مخصوص شب قدر نیست.خیلی از عبادات‌ وجود دارد که ما به جهت این که نوشته است در فلان زمان آن را باید بجا آورد، ما خود را از آن محروم می‌کنیم.

 آیت‌الله العظمی مجتبی تهرانی(ره):
در شب‌های قدر درخواست ما از پروردگارمان دو چیز است: یکی ترمیم نسبت به گذشته و دیگری ترسیم امور آینده.

آیت الله علامه مصباح یزدی(ره):
شب قدر، ولایت را اثبات می‌کند. در اصول کافی در باب حجت، روایتی از امام معصوم(ع) آمده است که خطاب به شخصی فرمودند: «برای اثبات ولایت ما برای مخالفین، با سوره قدر احتجاج کنید. چرا که یکی از دلایل لزوم امام بعد از پیغمبر اکرم(ص) این سوره است.»

آیت الله علامه حسن زاده آملی(ره):
الهی وای بر آن که در شب قدر فرشته ‏بر او فرود نیامده با دیو همدم و همنشین شود‎.

آیت الله العظمی جوادی آملی(حفظه الله):
وقتی از امام صادق(سلام الله علیه) سؤال می‌کنند که علامت شب قدر چیست؟ فرمود شب قدر رایحه خوبی دارد از بوی آن شب معلوم است که این شب، شب قدر است.

آیت‌الله العظمی سبحانی تبریزی(حفظه الله):
سرنوشت همه بندگان در شب قدر رقم می‌خورد. برخی می‌گویند آدمی در تعیین سرنوشت خویش اختیاری ندارد در حالی که این امر صحیح نیست و این خود انسان است که راه سعادت یا شقاوت را انتخاب می‌کند؛ شب‌های قدر فرصتی هستند تا انسان بتواند تقدیر خود را رقم بزند و به وسیله دعا و عبادات وارده آینده‌ای نیک را برای خود ترسیم نماید. برخی حوادث تاثیرگذار در زندگی انسان به اختیار او نیستند، با این حال خوشبختی و بدبختی نهایی هر فرد به اختیار و انتخاب خود او بستگی دارد. ملائکه در شب قدر با فرود به زمین به محضر مبارک امام عصر(عج) مشرف شده و مقدرات جهان را به ایشان ارائه می‌کنند. این یکی از مهمترین اهداف ملائکه برای آمدن به زمین در شب قدر است.

آیت الله العظمی صافی گلپایگانی(ره):
قرآن، شب قدر را «لیله مبارکه» خوانده و در شأن آن یک سوره نازل شده و شرافت آن شب، از هزار ماه بیشتر است.از جمله وظایف مهم در این شب‎ها، تجدید عهد با ولی امر‎ و خواندن دعای معروف «اَللُهَّم کُن لِوَلِیِّکَ…» می‎باشد؛ زیرا شب قدر به آن حضرت تعلّق خاص دارد.

آیت الله العظمی علوی گرگانی(ره):
شب های قدر را از دست ندهید…درباره آن هرچه بگوییم، کم است.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی(حفظه الله):
نادیده انگاشتن گناهان کوچک به معنای بی‌اعتنایی به نهی کردن خداوند محسوب می‌شود. در ایامی که فرصت درک شب قدر وجود دارد، بهترین کار توبه و بازگشت از گناهان است. شب قدر برای بازگشت انسان و بخشیده شدن او از بهترین شب ها است. بنابراین در ایام شب‌های قدر که به احیاء و شب زنده داری می پردازیم، از گناهان کوچک و بزرگ خود نیز توبه کنیم.

آیت الله مجتهدی تهرانی(ره):
اندازه‌گیری برنامه‌های ما اعم از سلامتی، عمر طولانی، رفاه، بلا، گرفتاری و هر پیشامدی در شب قدر اتفاق می‌افتد. شبی که مورد اختلاف است و حتی برخی، عید فطر را برای آن قائلند. برخی اولیاء، تمام سال را احیاء می‌گرفتند تا آن شب قدر که معلوم نیست چه وقت است را درک کنند.

آیت‌الله حق‌شناس(ره):
در روایت وارد شده است که هر کس احیاء را به مذاکره علم بگذراند؛ هر یک ساعت ثواب یک احیای تام و تمام را در بر دارد. مذاکره علم همین است، همین «قال‌الصادق» و «قال‌الباقر»است. اگر بخواهید از امیرمومنان(ع) تبعیت بکنید؛ باید به این نکات توجه بفرمایید.